A beton az utóbbi években nagyon népszerű. Tartós, semlegességével mindenhova jól illik, még a virágoskertedbe is! A pozsgás növények és kaktuszok különösen jól mutatnak benne. Megmutatjuk, hogyan készíthetsz betonkaspót és dekorációt saját kezűleg a kertedbe!
Már megmutattuk neked a legutóbbi cikkünkben azt, hogy hogyan kell a betont megalkotni. Nézd meg, hogy képben legyél!
Valószínűleg minden összetevőt megtalálsz hozzá otthon:
· Betonkeverék 1 rész cementből, 3 rész homokból és 1 rész vízből
· Műanyag tartályok, amikkel megalkothatod a betontárgy formáját. Ez lehet egy nagyobb és egy kisebb vödör vagy egy nagyobb és egy kisebb kaspó.
· Kesztyű, étolaj
Fontos odafigyelni rá, hogy a betonkaspó fala legalább 1-2 cm legyen, így nem lesz törékeny, és sokáig használhatod majd. Általános szabály, hogy minél nagyobb kaspót készítesz, annál vastagabb legyen a fala.
1. Keverd ki a betont vízzel egy nagyobb edényben.
2. Enyhén olajozd ki az öntőformát, majd öntsd bele a betont, és tegyél bele egy kisebb öntőformát. Ha ez nem marad könnyen benne, akkor pakold meg kövekkel vagy homokkal.
3. Egy darabig még alakíthatod a formában lévő betont. Ha meg akarsz szabadulni a légbuborékoktól , rezegtesd és kopogtasd meg az öntőforma falát.
4. Hagyd legalább 24 - 48 órán át szilárdulni, de ha több napot vársz, még klasszabb lesz az eredmény - főleg ezeknél a nagyobb daraboknál.
Beton járókövekkel is feldobhatod a kerted, teheted a virágágyásokhoz és a fűre is, ahová csak szeretnél egy kis ösvényt.
Mi jó nagy leveleket használtunk, de te választhatsz más mintát is is, ha az ízlésed úgy kívánja.
Amire szükséged lesz:
· Betonkeverék.
· Nagyobb levelek - például bojtorján, uborka, rebarbara, és szőlő.
· Fémháló a megerősítéshez, ha nagyobb járóköveket szeretnél.
· Egy darabb műanyag, de ez kihagyható.
1. Készítsd elő a betonkeveréket, és a nagy levelek is legyenek kézközelben! A képen uborkalevelet láthatsz.
2. Áss gödröt a nedves homokba. Akkora legyen, mint egy levél, a mélysége pedig kb. 3-4 cm. Célszerű nagyon nedvesen tartani a homokot tartani, hogy ne szívja fel a nedvességet a betonkeverékedből. Ennek megelőzésére a lyukat kibélelheted egy nagyobb darab műanyaggal.
3. Tedd a levelet a gödörbe. Nem baj, ha nem teljesen precíz, a kisebb egyenetlenségek természetesebbé teszik az összhatást.
4. Öntsd a betonkeveréket a levélre, legalább 4 cm vastagon. Megerősítésként fémhálót vagy fémhuzalt is tehetsz a betonba.
5. Hagyd megszáradni. Ha nem használsz műanyagot, akkor az első órákban folyamatosan permetezz rá vizet, hogy a homok ne szívja ki a nedvességet a betonkeverékedből. Így keményebb és tartósabb lesz az eredmény.
Itt a megmaradt makraméfonalak legjobb felhasználási lehetősége! Készíts belőlük betontálat vagy akár vázát.
Amire szükséged lesz:
· Hígabb betonkeverék - a madzag sok nedvességet felszív.
· Makramé zsinór - az 5 mm vastag, pamutból készült az ideális.
· Edény, amit spirálszerűen kitöltesz majd a zsinórral.
1. Enyhén kend ki az öntőformát olajjal.
2. Tekerd le a megfelelő hosszúságú zsinórdarabot, és áztassa bele betonkeverékbe.
3. Spirálisan tekerd körbe a madzagot, azaz mintegy béleld ki a formát a zsinórral.
4. A középső részt hagyd szabadon, ha kaspónak szánod az elkészült darabot, hogy legyen hol távoznia a víznek.
· Készíts nyomatot a betonedélyekre többféle levéllel. Figyelj oda, hogy két nap után vedd ki az edényt a formából, mert a levelek penészesedni kezdenek!
· Tegyél a forma aljára köveket és csempedarabokat, így különlegesebb megjelenése lesz a betonnak.
· Ne lakkozd vagy fesd le a betonfelületeket, inkább használj nanotechnológiát. Ezek finom, nem áteresztő réteget hoznak létre rajta, és megőrzik a beton egyedi megjelenését.