15% kedvezmény a TAVASZ15 kedvezménykóddal | Spórolj még ma →
Flair Rugs szőnyegek 20% kedvezménnyel a FLAIR20 kóddal | Spórolj még ma →
1 750 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Így gondozd a mikulásvirágot, hogy jövőre is virágozzon

A mikulásvirág, másnéven poinsettia egy színes növény, amely a karácsonyi dekoráció szerves részévé vált. Tudtad, hogy több évig is színessé teheti a karácsonyod? Olvass el néhány gondozási tippet, hogy a növény jövőre is gyönyörű színben pompázzon!

Hogyan válassz és vásárolj jó minőségű mikulásvirágot?

  • Ha most vásárolod a növényt, nem mindegy, hogy hol veszed meg. Üzletben, melegben kell lennie, és nem kint a fagyos hidegben, ahogyan azt néha kiállítják.
  • Válassz olyan növényt, aminek még zöldek a bimbói.
  • Vizsgáld meg alaposan, és győződj meg arról, hogy kártevőktől mentes.
  • Próbáld meg óvatosan megrázni a növényt, hogy ellenőrizhesd, nem hullanak-e a levelei.
  • Szagold meg a földet: Penészszagot érzel? Akkor a növényt semmiképp se vedd meg.

Tipp: A boltban jól csomagoltasd be a növényt, hogy ne érje hőmérsékleti sokk.

5 lépés a mikulásvirág gondozásához az adventi időszakban

  1. Ha hazavitted a növényt, találj neki megfelelő helyet. A sok szórt fény ideális. Ne tedd radiátor közelébe, az optimális hőmérséklet 20-22°C között legyen.
  2. Adj a növénynek megfelelő mennyiségű állott vizet.
  3. Tartsd a talajt megfelelően nedvesen.
  4. Permetezd a növényt szórófejes flakonnal.
  5. Védd a virágot a hirtelen hőmérséklet-változásoktól, a huzattól, a fűtéstől és a közvetlen napfénytől.

Hogyan ápold a mikulásvirágot karácsony után?

  1. Amikor karácsony után lehullanak a növény színes levelei, vágd vissza körülbelül 10 centiméteresre, és meleg vízbe áztatva állítsd meg a fehér nedv kifolyását. Helyezd a növényt világos, 16 fok körüli hőmérsékletű helyre, és télen ne öntözd sokat.
  2. A színes levelek helyett a tavasz és a nyár beköszöntével fokozatosan új, zöld levelek kezdenek majd kihajtani, és az év nagy részében úgy is maradnak. Ahhoz, hogy újra virágba boruljanak, több törődésre van szükség.
  3. A mikulásvirág termesztéséhez szükséges ideális hőmérséklet 20 °C körül van. Kerüld a huzatot és a közvetlen napfényt. Egy nyugati fekvésű ablak melletti hely ideális számára. A növény tavasztól őszig a szabadban is nevelhető, ahol elviseli a teljes (keleti vagy nyugati) napsütést.
  4. Rendszeresen öntözd állott vízzel, és ügyelj arra, hogy az aljzat ne legyen túl nedves. Inkább öntözd ritkábban, minthogy túlöntözd a gyökereket. A folyamatos trágyázás segít a növény jó kondícióban tartásában. Ha kinőtte a régit, és a gyökerei túlságosan összezsúfolódtak, át is ültetheted egy nagyobb cserépbe.

Ébreszd fel a növényt egy hónappal karácsony előtt

A karácsony előtti körülbelül egy hónap a legfontosabb időszak, ha szeretnéd, hogy a mikulásvirág ismét az asztalon vagy az ablakpárkányon pompázzon. A növény számára rövid nappalt és hosszú éjszakát, lehetőleg napi 8-9 óra sötétséget kell biztosítanod. Ennek eléréséhez este takard le a növényt (pl. egy papírdobozzal), reggel pedig takard ki. Bármilyen fény - az utcai lámpáktól a házi világításig - befolyásolhatja a virágzás folyamatát, ezért a takarás nagyon fontos.

A színes levelek között akár már három hét múlva új bimbókra számíthatsz. Szentestére pedig egy gyönyörű, teljes pompájában tündöklő mikulásvirágod lesz.

Érdekességek a mikulásvirágról

  • A poinsettia jellegzetes piros leveleiről ismert, amelyeket gyakran virágnak gondolunk, de valójában a virágok a levelek közepén lévő kis sárga gömbök.
  • A növény Mexikóban honos, ahol a 17. század óta a karácsony szimbóluma, és ott évelő növénynek számít. A bryophyták családjába tartozik, és gyerekekre és háziállatokra mérgező. Fehér teje kellemetlen kiütéseket okozhat.

Tipp: Díszítsd az ünnepi asztalt egy csillogó aranyszínű angyallal vagy csillaggal, amely a növénnyel együtt igazi karácsonyi esszenciát ad otthonodnak.