Több mint 30 000 termék garantált karácsony előtti kiszállítással →
4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Nincs több pazarlás! 25 élelmiszer-tárolási tipp

A tegnap vásárolt paradicsom ma már kárba vész? Miért kemény a kenyér már két nap után? És az is bosszant, hogy sok étel a végén a kukában végzi? Nem te vagy az egyetlen! Évente fejenként körülbelül 56 kilogramm élelmiszer kerül a szemétbe, és ennek a hulladéknak a nagy része a háztartásokból származik.

Tarts velünk, hogy ez megváltozzon, és tudd meg, hogyan kell az élelmiszereket megfelelően tárolni a hűtőben, valamint fedezd fel azokat a praktikus tippeket, amelyekkel meghosszabbíthatod a pékáruk, a gyümölcsök, a zöldségek vagy akár fűszernövények frissességét is. Nemcsak a bolygó fogja megköszönni, hanem a pénztárcád is.

Hogyan tárold megfelelően az élelmiszereket? A titok többek között a megfelelő dobozokban és tárolókban rejlik.

Tippek az élelmiszerek hűtőben való tárolásához

Hogyan tárold az élelmiszereket a hűtőben, hogy minél tovább frissek és ízletesek maradjanak? Szükséged lesz néhány hűtőszekrény rendszerezőre és élelmiszertartó dobozokra is. Ne feledd, hogy a hűtőszekrény minden polcának és fiókjának megvan a maga rendeltetése, és más-más típusú élelmiszer számára alkalmas.

Az almát és a körtét a többi gyümölcstől és zöldségtől elkülönítve tárold a hűtőben. Ezek etilént bocsátanak ki, ami felgyorsítja a többi termény érését.

A leveles zöldségeket perforált műanyag zacskókba vagy papírtörlővel ellátott üvegedényekbe tedd, hogy megakadályozd a páralecsapódást és a gyors romlást.

A tojást eredeti csomagolásában vagy lezárt edényben tárold. A középső vagy alsó polcon helyezd el, hegyükkel lefelé. Így a sárgája ideális helyzetben középen marad, és megakadályozza, hogy a fehérje lefelé essen és megromoljon.

A nyers húsokat zárt edényekben tárold, és helyezd az alsó polcra. Tegyél alá nedvszívó alátétet, ami felfogja a folyadékokat és megakadályozza a baktériumok elszaporodását.

A halat sekély edénybe tedd, és fedd le jéggel. Naponta cseréld a jeget, hogy a hal minél tovább friss maradjon.

A tejtermékeket a felső polcon tárold, ahol a hőmérséklet stabil. A kemény sajtokat tartsd fedő alatt vagy viaszos papírban. Fóliában gyorsan megpenészednének. A bontatlan joghurtot hagyd eredeti csomagolásában. Ha felbontottad, tedd át egy jól záródó fedelű üveg- vagy műanyag edénybe, hogy megakadályozd a baktériumok megtelepedését.

A friss fűszernövényeket csomagold nedves papírtörlőbe, tedd műanyag zacskóba, és így tedd be a hűtőbe.

A gombákat legfeljebb két rétegben, légáteresztő edényben tárold. A hűtőben való tárolás előtt ne mosd meg őket, nehogy megromoljanak.

A maradék ételeket és a nyitott konzerveket zárt tárolóedényekben, a középső polcokon tárold.

Az egész görögdinnye szobahőmérsékleten is tárolható, ha 1-2 héten belül tervezed elfogyasztani. Hűtőben tárolva 2-3 hétre növelheted az eltarthatóságát. A felszeletelt görögdinnyét a hűtőben légmentesen záródó edényben vagy fóliába jól becsomagolva tárold.

A vajat felbontásig hagyd az eredeti csomagolásában. A felbontott vajat tedd át egy vajtartóba, vagy csomagold fóliába, és tedd egy légmentesen záródó edénybe.

Bonami tipp: Frissességük meghosszabbításáért az aszalt gyümölcsöket és a dióféléket is tárolhatod a hűtőben. Mindkettőt légmentesen záródó edénybe tedd, hogy elkerüld a nedvesség és az egyéb élelmiszerek szagának felszívódását. A szorosan záródó fedéllel ellátott műanyag vagy üvegedények, illetve a cipzáras zacskók kiválóan használhatók erre a célra.

Az élelmiszerek tárolásának egyik alapvető lépése a megfelelő dobozok és tárolóedények beszerzése.

A helyes élelmiszer-tárolásnak van értelme. Meghosszabbítja a frissességet és megőrzi a nagyszerű ízt.

Így tárold az élelmiszereket a fagyasztóban

A fagyasztó ideális hely az olyan élelmiszerek tárolására, amelyeket nem fogsz azonnal megenni. Fontos, hogy minden élelmiszert jól becsomagolj. Az alábbiakban néhány tippet adunk a helyes és biztonságos, fagyasztóban történő élelmiszer-tároláshoz.

A leveseket, a húsleveseket és szószokat jégkockatartókban vagy kisebb edényekben fagyaszd le. Lefagyasztás után átteheted őket fagyasztózacskókba, így helyet takaríthatsz meg.

A húst és a halat alaposan csomagold be fóliába vagy vákuumzacskóba, hogy minimálisra csökkentsd a fagyasztó égést és a szennyeződés kockázatát.

A fagyasztóban tárolt gyümölcsök kiválóan alkalmasak turmixok készítéséhez. Válassz érett, de nem túlérett gyümölcsöt. Az olyan bogyós gyümölcsök, mint az eper, a málna, az áfonya és a szeder, valamint az ananász, a mangó és a papaya jól fagyaszthatók. Az őszibarackot és a sárgabarackot fagyasztás előtt blansírozni kell.

A frissesség megőrzése érdekében a kenyeret és más pékárut a vásárlás vagy a sütés után a lehető leghamarabb fagyaszd le. A könnyebb felhasználhatóság érdekében fagyasztás előtt szeleteld fel őket.

A fűszernövények apróra vághatók és jégkockatartókban kevés vízzel vagy olajjal lefagyaszthatók.

Bonami tipp: Fagyasztás előtt blansírozd a zöldségeket. Így megakadályozod, hogy az enzimek szín-, íz- és állagvesztést okozzanak. Merítsd a zöldségeket rövid időre forró vízbe, majd azonnal hűtsd le hideg vízben.

Így tárold az élelmiszereket a kamrában

Az élelmiszerek tárolása az kamrában nehéz feladatnak tűnhet, hiszen különböző típusú élelmiszerekről van szó, és mindegyikre kissé más szabályok vonatkoznak. Az igazság viszont az, hogy az élelmiszerek tárolása a kamrában nem is olyan nehéz. Érdemes minél több dobozt használni, műanyagot és üveget egyaránt, de fontos, hogy jól zárjanak, hogy ellenálljanak a kártevőknek.

A burgonyát, a hagymát és a fokhagymát hűvös, száraz helyen tárold. Soha ne tedd őket egy helyre, mivel a hagyma miatt a burgonya kicsírázik.

A banánt a hűtő helyett inkább a kamrában tárold. Az érés lassítása érdekében válaszd le a banánokat a fürtről, és a szárukat csomagold be fóliával. Tartsd őket távol az almától, a körtétől és a hagymától, mivel ezek felgyorsítják az érést.

A száraz élelmiszereket, a dióféléket és a szárított gyümölcsöket tárold lezárt edényekben vagy zacskókban, hogy megvédd őket a nedvességtől és a kártevőktől. A lisztet tartsd távol a közvetlen napfénytől, hogy megelőzd az avasodást.

A kenyeret kenyértartóban vagy kenyértartó zsákban tárold, hogy tovább friss maradjon.

Az olajat és az ecetet sötét, hűvös, ablaktól távoli helyre tedd, így hosszabb lesz az eltarthatósági idejük, és megőrzik az ízüket.

A fűszereket és a gyógynövényeket üveg- vagy műanyag edényekben tárold, hogy minél tovább megőrizzék az aromájukat és az ízüket.

A konzerveket hűvös, száraz helyen tárold. Rendszeresen ellenőrizd a lejárati dátumokat, és a lejárt konzerveket dobd ki.

Bonami tipp: Szeretnéd elűzni az élelmiszermolyokat és az egyéb kártevőket a kamrából? Használj természetes űzőszereket, például babérlevelet vagy levendulát. Használhatsz feromonos molycsapdákat is, amelyek vonzzák, majd csapdába ejtik a kifejlett molyokat.

Hogyan tárold az élelmiszert a kamrában? A megfelelő mennyiségű üveg, doboz és fűszertartó elengedhetetlen.

A fűszereket és gyógynövényeket üveg- vagy műanyag edényekben tárold.

A hagymát tárold külön, hiszen felgyorsítja a burgonya csírázását.

Élelmiszer-tárolás: Gyakran ismételt kérdések

Hogyan tároljam a főtt ételt a hűtőben?

Hagyd az ételt kihűlni, és a lehető leghamarabb, ideális esetben két órán belül tedd be a hűtőbe. A gyorsabb lehűlés és a könnyebb újramelegítés érdekében oszd az ételt kisebb adagokra. Újramelegítéskor ügyelj arra, hogy az étel hőmérséklete legalább 75 °C legyen.

Tárolhatom a paradicsomot a hűtőben?

A paradicsomot, a padlizsánt és a paprikát tartsd a hűtőszekrényen kívül. A hideg hőmérséklet kedvezőtlenül befolyásolhatja az ízüket és az állagukat. Tárold őket szobahőmérsékleten, közvetlen napfénytől védve. Az éretlen paradicsomokat hagyd érni a konyhapulton.

Hogyan lehet megakadályozni a burgonya csírázását?

A burgonyát a hagymától elkülönítve tárold, mivel a hagyma etilént bocsát ki, ami felgyorsítja a csírázást. Rendszeresen ellenőrizd a burgonyát, és távolítsd el azokat, amelyek csíráznak vagy rothadnak.

Hogyan tároljam az élelmiszereket megfelelően, mint egy profi?

Próbálja ki a FIFO-módszert: "First In, First Out". Amit először teszel be a hűtőbe vagy a kamrába, az legyen az első, amit fel is használsz.